Da je lažje brskati po blogu, so spodaj povezave do objav s podobno temo. Veselo brskanje!

If you don't understand Slovene, click below on In English for posts that have been translated to English or click above on About me to find out more about me. Enjoy!

Dobre knjige

Ker vem, kako težko je najti zares dobre knjige, sem se odločila, da postavim tole stran, na katero bom dodajala knjige, ki so mi bile zelo všeč. No, pa poglejmo, v katere knjige sem se do sedaj zaljubila.

Pot domov (Radhanath Svami) je knjiga, ki se lahko kljub svoji duhovni vsebini bere kot neverjeten potopis. Kaj vse je ta fant, ki je želel priti le bližje Bogu, doživel! Potovanje se začne v Švici, kjer tri prijatelje, med njimi tudi avtor, že prvo noč oropajo in poberejo ves denar. To enega izmed njih tako prestraši, da se takoj vrne v Ameriko, ostala dva pa postaneta avtoštoparja in pot nadaljujeta tja, kamor peljejo njuni vozniki. Med meditacijo na nekem grškem otoku pa božji glas reče enemu, naj gre v Indijo, drugemu, naj gre v Izrael. In takrat se njuna pot loči in ta zanimiv del potovanja se šele začne!



Dragulj iz Medine (Sherry Jones) je zgodba o Ajši, ki se pri šestih letih poroči s prerokom Mohamedom. Ajša kljub svoji mladostni naivnosti postane Mohamedova najljubša žena, po njegovi smrti pa ena najbolj cenjenih žensk v islamu. Knjiga je zanimiva tako z zgodovinskega stališča, saj opisuje začetke islama kot s psihološkega vidika, saj opisuje prehod Ajše iz punčke v žensko. Njena borbenost se začne kazati že v otroštvu, ko z otroškim mečem teče naokoli in sanja o svoji vojni slavi. Kasneje pa zaradi nje Mohamed tudi njo sprašuje za nasvete, kar je bilo v tistih časih neobičajno.



Francoska suita (Irene Némirovsky) je nedokončan roman judovske pisateljice, ki je med drugo svetovno vojno živela v Parizu. Že s tem sem povedala dovolj, da lahko uganete, zakaj je roman ostal nedokončan — deportacija v koncentracijsko taborišče. A kljub temu je roman zanimiv in nikakor ne daje znakov nedokončanosti. Roman lahko razdelimo na dva dela, in sicer prvi del opisuje dneve, ko so Parižani množično zapuščali Pariz zaradi nemške okupacije in njihovo življenje na cesti, ko so bili bombardirani in ko je vsega primanjkovalo. Drugi del pa opisuje življenje v okupirani vasi, kjer odnos Francoz-Nemec spoznamo na bolj osebni ravni in nas spomni, da smo na koncu vendarle vsi le ljudje, na kar v prvem delu pozabimo zaradi strahot vojne. Odličen roman, ki ima tudi veliko zgodovinsko vrednost.

Trpek okus kakijev (Zoya Pirzad) je zbirka kratkih zgodb o ljubezenskih razmerjih v modernem Iranu. Začetki in konci posameznih razmerij pokažejo, kako je lahko tradicija v nesozvočju z modernim časom, v katerem živijo glavni akterji zgodb. A to ne pomeni, da je konec nesrečen ...







Vaje iz tesnobe (Vinko Möderndorfer) je zbirka enajstih kratkih zgodb, kjer vsaka obravnava tesnobo v drugačni obliki. Meni najbolj genialno napisana zgodba je Sreča.


Mračna plat ljubezni (Rafik Schami) je epska zgodba, ki bralca do zadnji strani drži na trnih, ali bo ljubezen Farida in Rane, ki pripadata sovražnima klanoma, preživela. Zgodba se dogaja v Siriji, večinoma v Damasku. Zajema tri generacije obeh sovražnih klanov in pri tem podaja zgodbe potomcev ustanoviteljev klanov ter jih na pretanjen način med seboj prepleta. Spoznamo izredno raznolik in barvit svet Sirije in na sploh Bližnjega vzhoda, ki ga verske ločnice delijo na muslimanski, katoliški in pravoslavni kos, kar ustvarja trenja med ljudmi. Med pripovedju avtor vmeša kratke zgodbe, ki spominjajo na ljudske povesti in ki predstavljajo drobne delčke v mozaiku, ki to zgodbo naredijo še bolj živo in barvito. Knjiga je res zajetna, obsega kar dobrih 900 strani, zato jo priporočam kot poletno branje.

Paris Revealed: The Secret Life of a City (Stephen Clarke) je knjiga, ki jo lahko uporabljamo kot vodič po Parizu oziroma bolj natančno rečeno po pariškem življenju. Avtor je Britanec, ki pa že več let živi v Parizu in njegova sociološka opažanja živjenja v Parizu so krepko začinjena z britanskim humorjem. Med drugim izvemo, kako izbrati dobro restavracijo, zakaj par v restavraciji posedejo tako, da ima ženska razgled nad restavracijo in kaj je nagrada za zmagovalca na tekmi za najboljšo bageto. In seveda, kje so najbolj romatični kotički Pariza.

Noč v Evropi (Polona Glavan) je zbirka petih zgodb iz petih kupejev na nočnem vlaku iz Pariza v Amsterdam. Čeprav zgodbe nimajo dramatičnega zapleta, avtorica življenje potnikov razkriva na način, da si o njih želimo izvedeti več.

Knjigarna (Penelope Fitzgerald) je knjiga, o kateri ne morem kaj dosti več povedati, kot pove že naslov sam. Florence, samska ženska srednjih let, se v izmišljenem obmorskem mestecu odloči odpreti knjigarno. A kmalu nastane zaplet, ki se kljub navidezni razrešitvi še pred odprtjem knjigarne v ozadju naprej zapleta in na koncu znatno vpliva na usodo knjigarne.

Na obali Chesil (Ian McEwan). Poročna noč mladega para v času tik pred spolno revolucijo. Več kot to nekako ne znam povedati. Knjigo zelo priporočam.

Na robu in na dnu v Parizu in Londonu (George Orwell) je zanimivo branje. Po tematiki je razdeljena na dva dela — prvi se dogaja v Parizu, drugi v Londonu. Gre za prvoosebno pripoved potepuškega življenja v Parizu in Londonu, kjer pripovedovalec navaja zgodbe drugih potepuhov, ki na trenutke že mejijo na izmišljotine. A čeprav gre za relativno enostavno pripovedovanje, je knjiga izredno berljiva in nikakor ne težka. Zgodbe, čeprav govorijo o težkem življenju, so zapisane v enostavnem in humornem stilu. Pravtako pa lahko iz njih izluščimo kulturne razlike med Parižani in Londončani, ki jih lahko opazimo še danes. Avtor je za raziskovanje tega romana tudi sam za nekaj časa postal (ali vsaj poskušal, saj mu menda neki policaj ni verjel, da je berač) potepuh, kar daje romanu tudi zgodovinopisno vrednost.

Arija (Nassim Assefi) je roman, zapisan kot zaporedje pisem med glavnimi junaki, ki si večinoma sledijo v kronološkem vrstnem redu, a zgodbo razkrivajo po delčkih, ki se nekje na sredini knjige sestavijo. Prvo pismo mame, ki zdaj živi v Iranu, svoji hčerki v Ameriko napove temo romana, a glavni zaplet knjige je zapisan v osmrtnici, ki sledi. Na platnicah knjige ni nobenega opisa zgodbe, zato me je zaplet šokiral in mislim, da je tudi prav, da vam ga tu ne razkrijem. Pripoved skozi pisma omogoča, da smo z glavnimi junaki v intimnejši zvezi, zaradi česar je naše sočutje do njih in veselje z njim močnejše.

Nič nas ne sme presenetiti (Ante Tomić): Zabavna knjiga o zdravniku Siniši, ki služi vojški rok na albansko-makedonski meji v 80-letih 20. stoletja. Če povem, da sta stavka Majke mi. in Jebem ti mater.  najpogostejša stavka v dialogih, si že lahko predstavljate, kakšni liki nastopajo. Mene je roman izredno spominjal na kakšen srbski ali hrvaški film, ki se dogaja za časa Jugoslavije. In ker imam take filme rada, sem v knjigi zelo uživala. Če so vam tebi všeč, boste tudi vi nad knjigo navdušeni.

Ameriški derviš (Ayad Akhtar): Izredno zanimiva in napeta knjiga, ki sem jo zelo težko odložila, ko je prišel čas za spanje. Zgodbo priproveduje otrok, katerega starši so muslimanske vere, a živijo v Ameriki. Pripoveduje o svojem otrošku, v katerem je s prihodom svoje tetke začel spoznavati muslimansko vero in vrtinec, v katero ga je le-ta potegnila.


Hiša ob mošeji (Kader Abdolah) Presunljiva zgodba družine Aga Džana, ki živi v hiši ob glavni mošeji v mestu Senedžan. Iran kmalu zajame revolucijo, ki odnese pro-ameriškega diktatorja in nastavi islamsko oblast. Ta ponovno uveljavi šeriatsko pravo in si z nasiljem utrjuje oblast, kar življenje Aga Džana postavi na glavo. Čeprav je to roman, opisuje resnične zgodovinske dogodke. Izredno zanimivo branje za vse tiste, ki jih zanima bližnji vzhod.

Pod marmornim nebom (John Shors) je ljubezenski roman o nastanku Taj Mahaj. Zgodbo pripoveduje princesa Hindustana, ki skuša svojemu zlobnemu bratu preprečiti prevzem oblasti. Pri tem seveda ne manjka nevarnosti, v katerih ne postane negotova le njena usoda, ampak tudi usoda njenih ljubljenih. Čudovita (in napeta) zgodba z bujnimi liki, katere center je kljub nasilju večna ljubezen, ki je razlog za nastanek Taj Mahal in — drznem si reči — razlog preživetja glavne junakinje.


Vabljen/a, da v komentarju predlagaš knjige, ki so bile pa tebi všeč.

Ni komentarjev :

Objavite komentar

Vesela bom vseh komentarjev. Komentiraš lahko tudi anonimno tako, da v komentiraj kot izbereš anonimno.